تبلیغات
به وبلاگ انجمن مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز خوش آمدید، امیدواریم مطالب وبلاگ مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد، لطفا با پیشنهادات و نظرات خود ما را در افزایش کیفیت و کمیت هر چه بیشتر مطالب و موضوعات مرتبط با علوم هوافضایی یاری نمایید.با تشکر از حضور گرمتان.

ابزار وبلاگ

انجمن دانشجویان مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز - هواپیمای بدون سرنشین متان یاب ساخته شد
تاریخ : شنبه 14 فروردین 1395 | 12:13 | نویسنده : فاطمه (مونا) مباشری
http://media.mehrnews.com/d/2016/03/30/4/2035621.jpg
سازمان ناسا، هواپیمای بدون سرنشینی ساخته است که می تواند نشت متان از لوله های گاز را تشخیص دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان ناسا در راستای برنامه سفر به مریخ و  انجام تحقیقات در این سیاره، هواپیمای بدون سرنشینی را ساخته است که با بهره بردن از یک حسگر بسیار کوچک و حساس قادر به تشخیص نشت گاز متان در مسیر خط لوله گاز با به پرواز در آمدن در آسمان است.

اجرای طرح اولیه این پروژه در راستای بررسی گاز متان در سیاره مریخ به وسیله این نوع از هواپیمای بدون سرنشین کلیده خورده است.

نشت گاز متان در لوله های گاز نه تنها خطرناک و مضر برای محیط زیست است بلکه باعث از دست رفتن درآمد هنگفت شرکت های انتقال گاز هم می شود.

این هواپیمای بدون سرنشین دارای حسگری با نام  «طیف سنج لیزری مسیر باز» است و قادر به تشخیص کمترین میزان از نشت گاز متان در مسیر خط لوله است.

طراحی این حسگر پیشرفته در دانشگاه «کالیفرنیا» آمریکا صورت گرفته است ضمن اینکه این هواپیمای بدون سرنشین برای تشخیص بهتر و سریعتر گاز متان می تواند بصورت عمودی هم به پرواز در آید.

در حال حاضر محققین ناسا در حال توسعه سرعت این هواپیما برای رسیدن به نقاط دور دست در زمان کوتاه هستند.

طبقه بندی: دستاورد های هوا فضا،  اخبار هوافضایی،  سازه های هوافضایی،  دانستنی های مهندسی هوافضا،  پهپاد، 
برچسب ها: پهپاد، هواپیمای بدون سرنشین، تشخیص نشت متان، کالیفرنیا، مریخ، گاز متان،