تبلیغات
به وبلاگ انجمن مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز خوش آمدید، امیدواریم مطالب وبلاگ مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد، لطفا با پیشنهادات و نظرات خود ما را در افزایش کیفیت و کمیت هر چه بیشتر مطالب و موضوعات مرتبط با علوم هوافضایی یاری نمایید.با تشکر از حضور گرمتان.

ابزار وبلاگ

انجمن دانشجویان مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز - ناسا سیستم ملی كنترل ترافیك ربات های پرنده را آزمایش می كند

سیستم مدیریت ترافیك هوایی موسوم به Unmanned Aircraft System Traffic Management (UTM)

اگر تنها نیمی از كسب وكارهای فعال در حوزه ربات های پرنده موفق شوند، به زودی ترافیك هوایی به یك پدیده طبیعی شهری بدل خواهد شد. برای حل این مشكل، ناسا یك سیستم مدیریت ترافیك هوایی را برای ربات های پرنده توسعه داده و امروز برای اولین بار آن را آزمایش می كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، در چندسال اخیر شركت های بزرگی مانند آمازون، گوگل و والمارت در حوزه ربات های پرنده سرمایه گذاری كرده اند و البته استارتاپ های زیادی نیز به جمع فعالان این حوزه پیوسته اند. برخی از این شركت ها مانند آمازون نیز طرح هایی را برای نظم بخشیدن به ترافیك هوایی ارایه كرده اند. ایده اولیه این است كه حداقل ارتفاع مجاز پرواز (152 متر) برای ربات های كم سرعت با اهداف سرگرمی درنظر گرفته شود و بسته به هدف و عملكرد ربات ها، برای حركت هر دسته از آن ها ارتفاع خاصی تعیین شود.

ناسا نیز از این قافله عقب نمانده و از چندی پیش یك سیستم مدیریت ترافیك هوایی موسوم به Unmanned Aircraft System Traffic Management (UTM) را توسعه داده است. ناسا معتقد است یك راه حل مناسب باید متشكل از عناصر مختلف مدیریت ترافیك از جمله وضع قوانین، مسیرهای ترافیك، علائم راهنمایی و غیره باشد.


امروز ( 1 اردیبهشت) ناسا برای اولین بار سیستم UTM را در چندین نقطه از آمریكا با پرواز همزمان 24 ربات پرنده، مورد آزمایش قرار می دهد. در این آزمایش خلبانان خارج از ناسا انواع مختلفی از ربات ها را از نقاط مختلف به پرواز درمی آورند و با سیستم UTM و نظام مدیریت آن تعامل می كنند تا كارآیی سیستم مورد بررسی قرار گیرد.

سیستم UTM هنوز در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارد و با توجه به این كه ناسا از نتایج این آزمایش به منظور بهبود فناوری خود بهره می گیرد و انجام آزمایشات دیگر در این رابطه، درو از انتظار نیست.

طبقه بندی: سازه های هوافضایی،  دانستنی های مهندسی هوافضا،  دستاورد های هوا فضا،  اخبار هوافضایی،  پهپاد، 
برچسب ها: ربات پرنده، آمازون، فناوری فضایی، ربات، سیستم ترافیک هوایی،