تبلیغات
به وبلاگ انجمن مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز خوش آمدید، امیدواریم مطالب وبلاگ مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد، لطفا با پیشنهادات و نظرات خود ما را در افزایش کیفیت و کمیت هر چه بیشتر مطالب و موضوعات مرتبط با علوم هوافضایی یاری نمایید.با تشکر از حضور گرمتان.

ابزار وبلاگ

انجمن دانشجویان مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز - ناكامی فضایی، دو مقام دیگر روسی را به زندان فرستاد

ناكامی فضایی، دو مقام دیگر روسی را به زندان فرستاد

ادامه پیگردهای قضایی در چارچوب اجرای دستور فوق العاده ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای بررسی دلائل و شناسایی عاملان ناكامی نخستین پرتاب فضایی این كشور از پایگاه تازه ساخته شده واستوچنی، سبب دستگیری دو تن دیگر شد.

به گزارش ایرنا، رسانه های روسیه روز یكشنبه از بازداشت دو دست اندركار پروژه های این پایگاه خبر دادند در حالیكه پیش از این نیز یك مقام دیگر به علت توقف برنامه پرتاب موشك سایوز كه چهارشنبه گذشته در حضور پوتین رخ داد، به تحمل سه سال زندان محكوم شد.


اتهام بازداشت شدگان جدید، اختلاس در احداث پایگاه فضایی واستوچنی است كه هزینه ساخت آن حدود یك میلیارد و 300 میلیون یورواعلام شده است.

پیش از این نیز بلندپایه ترین مقام های فضایی روسیه از سوی رییس جمهوری این كشور توبیخ شدند و جمعه گذشته نیز «ایگور نسترنكو» رییس شركت پل سازی اقیانوس آرام و مدیر ساخت پایگاه واستوچنی به عنوان یكی از عاملان بروز نقص فنی مجرم شناخته و به تحمل سه سال حبس محكوم شد.

به گزارش ریانووستی وی به حیف و میل 104،5 میلیارد روبل (یك میلیارد 300 میلیون یورو) متهم شده بود.

در حالیكه این پرتاب با تاخیر كمتر از یك روز و بدون نقص برگزار شد، اما پوتین دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر در امور دفاعی و فضایی، ایگور كوماروف رییس آژانس فضایی فدرال و لئونید شالیموف مدیرعامل مركز صنعتی «اتوماتیكی» روسیه را كه سامانه سوخت رسانی ایراد دار موشكی تحویل داده بود، به علت ناكامی واستوچنی توبیخ كرد.

پرتاب نشدن موشك حامل ماهواره از نخستین پایگاه فضایی ساخته شده در روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق كه در استان آمور در شرق این كشور قرار دارد، با بازتاب فوری و گسترده خبری در جهان، واكنش فوری پوتین را در پی داشت و رسانه های روسی به نقل از وی گزارش دادند: چهار نفر بازداشت شده اند و اگر تقصیر و جرم آنها محرز شود به حبس محكوم می شوند.

روسیه تنها دارنده امكانات پرتاب موشك برای حمل ماهواره و تاسیسات فضایی به كشورهای دیگر است كه آمریكا و اعضای اتحادیه اروپا از این سامانه ها روسی استفاده می كنند و حتی از پایگاه های خارج از مرزهای خود نیز عملیات پرتاب را برای كشورهای دیگر اجرا می كند.

مسكو افزون بر درآمد پرتاب های فضایی، اعتبار ویژه ای در این حوزه برای خود قائل می باشد و در صدد حفظ آن و ایمنی كامل پرتاب های آینده است.
طبقه بندی: دستاورد های هوا فضا،  اخبار هوافضایی،  دانستنی های مهندسی هوافضا،  سازه های هوافضایی،  بالگرد،  ماهواره، 
برچسب ها: سازمان فضایی، آژانس فضایی فدرال، پوتین، ماهواره، مسکو، استوچنی،