تبلیغات
به وبلاگ انجمن مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز خوش آمدید، امیدواریم مطالب وبلاگ مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد، لطفا با پیشنهادات و نظرات خود ما را در افزایش کیفیت و کمیت هر چه بیشتر مطالب و موضوعات مرتبط با علوم هوافضایی یاری نمایید.با تشکر از حضور گرمتان.

ابزار وبلاگ

انجمن دانشجویان مهندسی هوافضا دانشگاه پیام نور شیراز - کاوشگری در مریخ با الهام از توتیای دریایی
تاریخ : شنبه 18 اردیبهشت 1395 | 21:21 | نویسنده : فاطمه (مونا) مباشری

کاوشگری در مریخ با الهام از توتیای دریایی

گروهی از مهندسان و زیست‌شناسان دریایی به سرپرستی پروفسور جوانا مکیتریک، مهندس مکانیک از دانشگاه سن‌ دیه‌گو کالیفرنیا با الهام از توتیای دریایی یک دستگاه کاوشگر برای اکتشاف در مریخ طراحی کردند.

به گزارش  ایسنا، این دستگاه که رسوبات مریخ و دیگر سیارات را تست می‌کند طبق ساختار پیچیده دهان و دندان‌های توتیای دریایی ساخته شده است. محققان برای ساخت این دستگاه قسمت دهان توتیا را از بدنش استخراج کردند و ساختار آن را در دانشکده پزشکی UC سن‌دیه‌گو تجزیه و تحلیل کردند. از این طریق مهندسان قادر به ساخت بسیار دقیق مدل هندسی دهان این موجود دریایی شدند.


کاوشگری در مریخ با الهام از توتیای دریایی

مایکل فرنک، نامزد دکترا در دانشکده مهندسی در UC سن‌دیه‌گو، گفت: «توتیای دریایی با توانایی خارق‌العاده برای شکافتن صخره‌ها می‌تواند یک نمونه‌گیر رسوبی برای وسایل نقلیه فضایی مانند کاوشگران مریخی که در حال حاضر از بیلچه برای جمع‌آوری نمونه استفاده می‌کنند، باشد».

وی در ادامه ‌افزود: «هدف ما ساخت یک دستگاه دقیق و کارآمدتر در جمع‌آوری نمونه‌های زمینی از مناطق مختلف بوده به طوری که مانند بیلچه ساختار مناطق اطراف را به هم نزند».

محققان دندان‌ها را به گونه‌ای متفاوت به بدنه دستگاه متصل کردند که با آسانی بیشتری باز شود. دانشجویان می‌توانند به سرعت هر نمونه را با استفاده از پرینتر سه‌بعدی تعریف کنند. سپس دستگاه به کنترل از راه دور یک کاوشگر کوچک متصل خواهد شد. ابتدا محققان این دستگاه را در ساحل جایی که عملکرد خوبی داشت، آزمایش کردند.

فرانک امیدوار است این طراحی مورد توجه ناسا و شرکت اکتشافات فضایی اسپیس‌ایکس قرار بگیرد.

طبقه بندی: اخبار هوافضایی،  دستاورد های هوا فضا،  سازه های هوافضایی،  دانستنی های مهندسی هوافضا، 
برچسب ها: اسپیس ایکس، کاوشگر، مریخ، اکتشافات فضایی، پرینتر سه بعدی،